O Projekcie
Miasto Lublin wspiera przyszłych inżynierów i twórców sektora kreatywnego!
„Uczeń i Uczennica Przyszłości” to projekt, który stawia na rozwój kompetencji
i umiejętności technicznych uczennic i uczniów lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycieli, przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego przez szkoły
w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju kwalifikacji przy wykorzystaniu sprzętu posiadanego przez szkoły oraz wykorzystanie idei FabLabu do nauki kreatywnego korzystania
z nowych technologii.
Projekt obejmuje szereg aktywności skierowanych do młodzieży
i nauczycieli. Wśród nich są: szkolenie z autoprezentacji wraz z wizytą w studio multimedialnym Politechniki Lubelskiej, warsztaty dla nauczycieli z zakresu prowadzenia projektu badawczego i pracy z młodzieżą oraz utrwalanie wiedzy
z druku 3D. W ramach projektu odbywają się również wizyty w lubelskich firmach wykorzystujących zaawansowane technologie.
Dodatkową aktywnością projektową jest Konkurs „Lublin – moje miasto przyszłości”, w ramach którego szkolne zespoły konkursowe rywalizują o środki na stworzenie lub doposażenie pracowni/laboratoriów zlokalizowanych
w zwycięskich placówkach. Ich zadaniem jest stworzenia prac przedstawiających wizję rozwoju Lublina, jako miasta przyszłości. Przy ich tworzeniu uczniowie
i uczennice będą wykorzystywać m.in. drukarki 3D, mikrokontrolery oraz stacje lutownicze i sprzęt audiowizualny.
Uczestnicy
Projektu „Uczeń i Uczennica Przyszłości” skierowany jest do uczniów i uczennic lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycieli, przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego przez szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Do I edycji projektu zakwalifikowało się 9 lubelskich szkół podstawowych tj. łącznie 63 uczniów i uczennic klas szkoły podstawowej (6-8 klasy), natomiast II edycja zgromadziła 56 uczniów i uczennic z 8 lubelskich szkół podstawowych (6-8 klasy).
Organizatorem projektu jest Gmina Lublin.
EDYCJA 2024
Gala Finałowa
Zorganizowana 6 czerwca 2024 r. Gala Finałowa stanowiła kulminację kilkumiesięcznych aktywności edukacyjnych skierowanych na rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów i uczennic lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycieli, przy wykorzystaniu możliwości jakie daje sprzęt zakupiony przez szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Inicjatywa wpisuje się również w szerokie spektrum działań miasta Lublin mających na celu promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży.
W trakcie realizacji projektu uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach z druku 3D, warsztatach z tworzenia neonów, wizycie w studiu multimedialnym Politechniki Lubelskiej, a także w szkoleniu z autoprezentacji. Uczniowie i uczennice mieli również okazję odwiedzić lubelskie firmy wykorzystujące zaawansowane technologie.
Organizatorem projektu jest Miasto Lublin we współpracy z partnerami merytorycznymi oraz biznesowymi: Fundacją VCC, ABM Greiffenberger Sp. z o.o., Aliplast Sp. z o.o., OPmobility, Spice Gears Academy, Fundacją „Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego”, Politechniką Lubelską oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Zwycięzcy III edycji konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości„
Znamy laureatów trzeciej edycji projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”!
Rozstrzygniecie konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” nastąpiło 6 czerwca 2024 r. podczas Gali finałowej projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”, w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej.
– Projekty zgłoszone w konkursie „Lublin – moje miasto przyszłości” były prawdziwym popisem kreatywności i innowacji. Każdy uczeń i każda uczennica pokazali, jak wspaniale potrafią marzyć o przyszłości i jak te marzenia przekuć w konkretne pomysły. Gratuluję zespołowi zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 28, a także wszystkim uczestnikom za niezwykłe zaangażowanie. Wasze prace to nie tylko wizje, ale realne inspiracje dla przyszłości naszego miasta. – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
W tegorocznej, trzeciej edycji projektu udział wzięło dziesięć lubelskich szkół podstawowych, reprezentowanych przez łącznie 69 uczniów i uczennic. Finalistami zostały zespoły ze szkoły podstawowej nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej (I miejsce), zespół ze szkoły podstawowej nr 27 im. Marii Montessori (II miejsce) oraz zespół ze szkoły podstawowej nr 51 im. Jana Pawła (III miejsce). Nagrodą główną w konkursie jest voucher pieniężny (I miejsce – 25 tys. zł, II miejsce – 15 tys. zł, III miejsce – 10 tys. zł) na doposażenie lub stworzenie majsterkowni/fablabu w trzech zwycięskich szkołach oraz kursy języka angielskiego dla zwycięzców konkursu, ufundowane przez firmę Tutlo. Ponadto finaliści, pod okiem drużyny robotycznej Spice Gears Academy, wezmą udział w warsztacie z budowania i programowania robotów (I miejsce) oraz warsztacie z tworzenia robotów lego (II i III miejsce).
Prezentacje zostały ocenione przez jury w składzie:
- Monika Król – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.
- Iwona Nowakowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.
- Dr inż. Marta Cholewa-Wiktor – Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej.
- Jarosław Chojnacki – doktorant Szkoły Doktorskiej KUL, specjalność edukacja retoryczna.
- Edyta Migałka – dyrektor ds. komunikacji z Fundacji VCC
- Justyna Jamroz– specjalistka ds. zarządzania zasobami ludzkimi z firmy OPmobility
- Elżbieta Kisielewska – specjalistka ds. zarządzania zasobami ludzkimi z firmy OPmobility
- Michał Olszowy – Prezes Fundacji „Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego”.
- Otylia Kapała – przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.
W związku ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, w bieżącej edycji konkursu, dodatkowe punkty otrzymały prace konkursowe przestawiające Lublin, jako miasto kultury.
Opis zwycięskich prac:
I miejsce: zespół ze szkoły podstawowej nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej, za projekt przestrzeni społeczno-kulturalnej „Koziołkowice”
Inspiracją dla powstania makiety stał się pomysł członkiń zespołu projektowego działających
w harcerstwie. Geneza pomysłu to wskazanie na brak w naszym mieście miejsca spotkań przeznaczonego dla harcerzy, nie tylko polskich, ale także tych reprezentujących ruch skautowski w innych krajach. Zaprojektowana harcówka to budynek będący miejscem zjazdów harcerzy z całego świata, dający możliwość integracji, wymiany doświadczeń i nawiązywania relacji społecznych. Obok budynku jest teren zielony przeznaczony na ognisko oraz lasek, w którym harcerze będą organizowali podchody i treningi sprawności skautowskich. Jedna ze ścian harcówki udekorowana została wizerunkami lubelskich kamieniczek.
Projekt przewiduje powstanie na terenie Koziołkowic, oprócz harcówki, także muszli koncertowej
z widownią pod gołym niebem dla koncertów plenerowych, kawiarenki Pod Czarcią Łapką, rozległego parku z ogrodem różanym, fontanną z herbem Lublina oraz publiczną toaletą a także placu zabaw dla najmłodszych użytkowników terenu. Przestrzeń ta wykorzystałaby teren obecnych ogródków działkowych mieszczących się przy alei Unii Lubelskiej 6. Jest to teren rozległy mający ponad 34 ha powierzchni. Koziołkowice dotykałyby bezpośrednio do Centrum Handlowego Vivo a przez ulicę graniczyłyby z Zamkiem Lubelskim. W parku znajduje się napis „I love Lublin” znany z okolic Placu Litewskiego.
II miejsce: zespół ze szkoły podstawowej nr 27 im. Marii Montessori za projekt kolejki linowo-gondolowej „Spacer w chmurach”
Inspiracją uczniów i uczennic była pasja zwiedzania i podróżowania. Zespół zauważył jednak, że ze względu na szybki rozwój miasta powstaje wiele utrudnień komunikacyjnych i korków na drogach. Kolejka linowo-gondolowa pozwoliłaby na zwiedzanie miasta z lotu ptaka i zobaczenie najważniejszych miejsc Lublina bez konieczności martwienia się korkami. Umożliwiłaby mieszkańcom i turystom wygodne przemieszczanie się między kluczowymi punktami miasta, oferując jednocześnie wyjątkowe widoki. Projekt ten ma na celu zarówno poprawę komfortu podróżowania, jak i promocję atrakcji turystycznych Lublina. Dzięki kolejce linowo-gondolowej można by uniknąć uciążliwych korków, co przyczyniłoby się do zmniejszenia emisji spalin i poprawy jakości powietrza. Tworząc projekt, wykorzystano druk 3D, środki audiowizualne, sprzęt elektryczny i audiowizualny, co pozwoliło na precyzyjne przedstawienie koncepcji i jej funkcjonalności. Realizacja tego pomysłu wpłynęłaby pozytywnie na rozwój turystyki i zrównoważony rozwój miasta.
III miejsce: Szkoła podstawowa nr 51 im. Jana Pawła
Czekając na przystankach autobusowych, zauważono dwie kwestie: środki transportu emitują szkodliwe spaliny, a czas oczekiwania można spożytkować na wzbogacanie kulturalne. Pomysł narodził się na przystanku podczas wyjazdu na warsztaty projektowe, kiedy to stwierdzono, że miejskie przystanki mogłyby pełnić dodatkowe funkcje, wykorzystując przestrzeń w pełni. Miasto przyszłości musi być ekologiczne, dlatego rozpoczęto przemyślenia na temat przekształcenia szkodliwych emisji w użyteczną energię. Te refleksje doprowadziły do stworzenia Eko Przystanku Kultury.
Rozwiązania zastosowane na Eko Przystanku Kultury są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również umożliwiają chwilę refleksji dla mieszkańców i turystów. Specjalna instalacja umieszczona pod powierzchnią asfaltu zbiera zanieczyszczenia emitowane przez pojazdy spalinowe i wykorzystuje zjawisko fotosyntezy do przekształcania ich w energię elektryczną. Energia ta zasila cewki indukcyjne, umożliwiające ładowanie pojazdów komunikacji miejskiej, co zwiększa zasięg elektrycznych autobusów. Projekt znalazłby zastosowanie na przystankach o dużym natężeniu ruchu, w pobliżu terenów zielonych. Wyprodukowana energia elektryczna zasili również ekrany LED, na których będą wyświetlane prace artystów, umożliwiając mieszkańcom stały kontakt ze sztuką. Dodatkowo przystanek będzie miał przeszkloną przestrzeń z akwarium, gdzie rośliny wykorzystywane do fotosyntezy będą widoczne. Projekt łączy sztukę, naturę i dbałość o środowisko, wpisując się w wizję przyszłości Lublina.
W roślinach umieszczonych w zbiorniku wodnym zachodzi fotosynteza, wspomagana przez instalacje LED. Elektrony uwalniane w procesie fotosyntezy są przechwytywane i przekształcane w prąd elektryczny przed ich wykorzystaniem przez roślinę. Zjawisko indukcji w cewkach umożliwia bezprzewodowe ładowanie autobusów, a prąd zasila również ekrany LED. Projekt łączy wiedzę z chemii, biologii, fizyki oraz sztuki i muzyki, pokazując, jak
Zorganizowana 6 czerwca 2024r. gala stanowiła kulminację kilkumiesięcznych aktywności edukacyjnych skierowanych na rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów i uczennic lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycieli, przy wykorzystaniu możliwości jakie daje sprzęt zakupiony przez szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Inicjatywa wpisuje się również w szerokie spektrum działań miasta Lublin mających na celu promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży.
W trakcie realizacji projektu uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach z druku 3D, warsztatach z tworzenia neonów, wizycie w studiu multimedialnym Politechniki Lubelskiej, a także w szkoleniu z autoprezentacji. Uczniowie i uczennice mieli również okazję odwiedzić lubelskie firmy wykorzystujące zaawansowane technologie.
Organizatorem projektu jest Miasto Lublin we współpracy z partnerami merytorycznymi oraz biznesowymi: Fundacją VCC, ABM Greiffenberger Sp. z o.o., Aliplast Sp. z o.o., OPmobility, Spice Gears Academy, Fundacją „Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego”, Politechniką Lubelską oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Wizyty studyjne w firmach
Uczniowie i uczennice odwiedzili siedziby lubelskich firm wykorzystujących nowe technologie: OPmobility, ABM Greiffenberger, Aliplast Aluminium Systems i Fundację VCC.
Warsztaty z autoprezentacji
W trakcie realizacji projektu uczniowie i uczennice wzięli udział w warsztatach z autoprezentacji prowadzonych przez Jarosława Chojnackiego ze Szkoły Doktorskiej KUL, specjalizacja retoryczna. Celem warsztatów było z jednej strony doskonalenie uniwersalnej umiejętności wystąpień publicznych,
a z drugiej strony przygotowanie młodzieży do prezentacji podczas gali finałowej projektu.
Warsztaty z druku 3D
Warsztaty z druku 3D i lutowania dla Uczniów i Uczennic Przyszłości przeprowadziła Fundacja Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego. Warsztaty odbyły się w przestrzeni młodzieżowej Prusa 2. W trakcie zajęć z lutowania młodzież stworzyła neony, które następnie zawisły w szkołach. Z kolei podczas warsztatów z druku 3D wykonano breloczki.
Wizyta w studiu audiowizualnym Politechniki Lubelskiej
Swoje drzwi Uczniom i Uczennicom Przyszłości otworzyła Politechnika Lubelska. Młodzież odwiedziła uniwersyteckie studio multimedialne, wzięła udział
w szkoleniu z autoprezentacji, jak również miała okazję obserwować podpisanie porozumienia między Politechniką Lubelską i Lubelskim Funduszem Filmowym.
Zgłoszenia do Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” edycja 2024
Konkurs „Lublin – moje miasto przyszłości” skierowany jest do uczniów klas od 6 do 8 szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Lublin.
Zgłoszenia do Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” przyjmowane są w terminie 20 – 27 lutego 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego znajdującego się poniżej.
Każda szkoła podstawowa może zgłosić tylko jeden zespół konkursowy, składający się z co najmniej 2 i maksymalnie z 10 członków. Uczestnikami zespołu konkursowego mogą być wyłącznie uczniowie tej samej szkoły podstawowej.
Zgłoszenia do konkursu może dokonać opiekun – nauczyciel placówki, do której uczęszczają członkowie zespołu konkursowego na podstawie pisemnej zgody dyrektora szkoły (załącznik nr 1 do Regulaminu)
Zgłoszenie do Konkursu musi zawierać:
– pełną nazwę i adres szkoły;
– nazwę zespołu konkursowego;
– liczbę osób wchodzących w skład zespołu konkursowego;
– wskazanie opiekuna zespołu konkursowego wraz z podaniem jego imienia i nazwiska oraz adresu e-mail;
– skan oświadczenia dyrektora szkoły – zgoda na udział zespołu uczniowskiego w Konkursie „Lublin – moje miasto przyszłości” (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu)
W Konkursie udział weźmie maksymalnie 10 zespołów konkursowych.
O zakwalifikowaniu się do Konkursu decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział w Konkursie jest dobrowolny i nieodpłatny.
Organizatorzy nie zapewniają transportu uczestników oraz nie refundują ewentualnych poniesionych kosztów udziału w Konkursie.
Regulamin Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” *
*Zmianie uległy zapisy § 2 Regulaminu. Dodano ust. 9 i 10.
Formularz zgłoszeniowy
This form is currently closed for submissions.
Wyniki rekrutacji do Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości”_III edycja
Do tegorocznej edycji Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” zakwalifikowały się:
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie, ul. Adama Mickiewicza 24
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie, ul. Smyczkowa 3
Szkoła Podstawowa nr 16 im. F. Chopina w Lublinie, ul. Poturzyńska 2
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Bolesława Prusa w Lublinie, ul. Rzeckiego 10
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie, ul. Kresowa 7
Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, ul. Radości 13
Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie, ul. Wajdeloty 1
Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie, ul. Nałkowskich 110
Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie, ul. Bursztynowa 22
Szkoła Podstawowa Nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie, ul. Władysława Jagiełły 11
EDYCJA JESIEŃ 2023
Zwycięzcy II edycji konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości„
Rozstrzygniecie konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” nastąpiło 29 listopada 2023 r. podczas Gali finałowej projektu „Uczeń i Uczennica przyszłości”, w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej.
W tegorocznej, drugiej edycji projektu udział wzięło osiem lubelskich szkół podstawowych, w tym 56 uczniów i uczennic. Finalistami zostali: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie (I miejsce), zespół ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Zespole Szkół nr 13 w Lublinie (II miejsce) oraz zespół ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie nr 38 (III miejsce). Nagrodą główną w konkursie jest voucher pieniężny (I miejsce – 25 tys. zł, II miejsce – 15 tys. zł, III miejsce – 10 tys. zł) na doposażenie lub stworzenie majsterkowni/fablabu w trzech zwycięskich szkołach oraz kursy języka angielskiego dla zwycięzców konkursu, ufundowane przez firmę Tutlo. Ponadto finaliści wezmą udział w warsztacie z budowania i programowania robotów pod okiem drużyny robotycznej Spice Gears Academy (I miejsce) oraz warsztacie z tworzenie robotów lego i udział w tzw. „zawodach sumo” pod okiem szkoleniowców Spice Gears Academy (II i III miejsce).
Opis zwycięskich prac:
- I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie, za stworzenie projektu „Metro Lublin”.
Projekt zrodził się z potrzeby rozwiązania problemu korków w Lublinie, co stało się inspiracją do stworzenia zintegrowanego i zrównoważonego systemu transportowego. Zespół uczniów SP4 zainspirowany był także postępem technologicznym miasta i globalnymi trendami w dziedzinie transportu miejskiego. Prace nad projektem obejmowały kilka etapów, począwszy od projektowania koncepcyjnego, poprzez prototypowanie poszczególnych elementów, aż po integrację wszystkich systemów i testowanie. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D oraz mikrokontrolerów, zespół był w stanie szybko adaptować się do nowych wyzwań i wprowadzać innowacje ulepszając swój projekt. Zaproponowane rozwiązanie stanowi praktyczną odpowiedź na wyzwania związane z mobilnością miejską. Projekt „METRO LUBLIN”, z jego inteligentnymi systemami zarządzania ruchem w metrze i dostępnością dla wszystkich, może stanowić model dla innych miast dążących do poprawy swojej infrastruktury transportowej. Przy użyciu zaawansowanych technologii, projekt ten ma potencjał, by stać się realnym i efektywnym rozwiązaniem dla miast przyszłości. - II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 58 w Zespole Szkół nr 13 w Lublinie, za stworzenie ekologicznej makiety miasta.
Do wykonania modelu wykorzystano, oprócz zestawów Arduino i elementów drukowanych z pomocą druku 3D, także elementy zieleni jako odpowiedź na zapotrzebowanie na ekologię oraz wprowadzono techniki wspomagania recyklingu.Ściany konstrukcji inspirowane były Paryskim Centrum Pompidou otwartym w 1977 r. Instalacje naszej budowli, podobnie jak w Paryżu, umieszczone zostały na zewnątrz budynku. Kolorowe elementy rur o znaczeniu dla klimatyzacji, elektryczności, wind tworzą u nas dzieło sztuki nowoczesnej. Projektowanie elementów architektury miasta z wykorzystaniem surowców wtórnych, tworzyw sztucznych w elementach konstrukcyjnych, np. odpadów budowlanych.Najwyższym elementem jest galeria sztuki umieszczona w przeszklonej przestrzeni. Ściany zostały tu ozdobione na wzór wycinanek ludowych. Inspiracją w tym przypadku był polski pawilon na targach międzynarodowych Expo w Szanghaju z 2010 r.Na dachu umieszczono panele fotowoltaiczne. Ich innowacyjność ma polegać na wykorzystaniu niewyczerpalnej energii. Rozwiązanie podpowiada w tym przypadku obserwacja zachowania tarczy słonecznika ustawiającego swoją tarczę w kierunku Słońca. Takie urządzenie przyczynia się do ograniczenia zużycia surowców naturalnych naszej planety. - III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, za stworzenie w aplikacji Tinkercad wielopoziomowego parkingu wraz z miejscem spotkań dla rodzin z kawiarenką i sceną.
Projekt realizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewiczaw Lublinie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców starszych dzielnic Lublina m.in. Rury i osiedli LSM. Zastałą przeprowadzona ankieta, w której mieszańcy wskazali, że najbardziej brakuje parkingów i miejsca spotkań dla rodzin.Uczniowie zaprojektowali w aplikacji Tinkercad wielopoziomowy parking wraz z miejscem spotkań dla rodzin z kawiarenką i sceną. Ma to być miejsce jednoczące społeczność i pozytywnie wpływające na relacje sąsiedzkie. Uczniowie projektują szablon aplikacji przeznaczony dla seniorów i obsługujący parking. Miejsca parkingowe będą oznaczone za pomocą kodu QR, a aplikacja będzie wskazywała poziom i miejsce na którym samochód się znajduje. Aplikacja ma również pomagać seniorom w kontakcie z wolontariuszami. Cały obiekt będzie zasilany za pomocą paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dachu parkingu. Koszty utrzymania obiektu będą pokrywane z wynajmu miejsc parkingowych dla firm. Obiekt mógłby powstać na miejscu obecnych parkingów przy ul. Zana lub Jana Sawy. Model parkingu wraz z miejscem spotkań dla rodzin został wydrukowany na drukarce 3D.
Wyniki rekrutacji do Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości”_II edycja
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 58 w Zespole Szkół nr 13 w Lublinie
I. Spotkanie na Politechnice Lubelskiej – pierwsze warsztaty z autoprezentacji oraz wizyta w studio multimedialnym Politechniki Lubelskiej
W czasie warsztatów prowadzonych przez dr inż. Joannę Wyrwisz, uczestnicy i uczestniczki projektu poznali najważniejsze elementy dobrze przygotowanej prezentacji multimedialnej i wystąpienia publicznego, a także dowiedzieli się jak radzić sobie ze stresem, wykorzystując do tego odpowiednie ćwiczenia. W drugiej części spotkania młodzież odwiedziła studio audiowizualne Politechniki Lubelskiej, gdzie mogła spróbować swoich sił za i przed kamerą. Pracownicy studia opowiedzieli, jak tworzone są produkcje filmowe oraz jakie efekty można uzyskać korzystając z określonych sprzętów.
EDYCJA WIOSNA 2023
Zwycięzcy konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości”
- I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Macieja Rataja, za stworzenie systemu ostrzegania dla hulajnogi/roweru, w skład, którego wchodziło: ostrzeżenie świetlne w momencie zbliżania się hulajnogi/roweru do skrzyżowania, system monitorowania prędkości, system oświetlenia, system wyświetlacza, a także rozszerzenie systemu o: ostrzeganie przed wytracaniem prędkości (zapalanie świateł), ostrzeganie przed przeszkodą, system ładowania układu w czasie jazdy/system solarny i dynamo, alarm przeciw kradzieżowy.
- II miejsce: Szkoły Podstawowa nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie, za stworzenie makiety EKOsfery – Inteligentnej Multidzielnicy Lublina w duchu smart i soft. Zdaniem zespołu konkursowego, jednym z głównych celów miasta przyszłości jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Uczniowie zaproponowali ich redukcję dzięki wprowadzeniu: technologii OZE, tj.: turbin wiatrowych, farm wiatrowych, elektrowni geotermalnej, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, osłon termicznych, zieleni miejskiej, innowacyjnego-drobnego rolnictwa, zeroemisyjnej komunikacji, edukacji mieszkańców.
- III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lublinie, za unowocześnienie posiadanego przez szkołę placu zabaw, tak aby z zabawy dzieci bawiących się na poszczególnych elementach placu pozyskać jak najwięcej energii. Pozyskaną energię będzie można wykorzystać do np. oświetlania sal lekcyjnych. Większość elementów ruchomych (karuzele, huśtawki) może działać jak tzw. dynamo. Uczniowie wzięli za cel zbudowanie makiety szkolnego placu zabaw, ale w wersji unowocześnionej, tzn. będącego małą elektrownią. „Elektrownia” ta przetwarza siłę mięśni bawiących się dzieci na „czystą”, odnawialną energię.
Nagrodami w konkursie były:
- I miejsce: 25 tys. na stworzenie lub doposażenie fablabu/majsterkowni zlokalizowanej w zwycięskiej szkole.
- II miejsce: 15 tys. na stworzenie lub doposażenie fablabu/majsterkowni zlokalizowanej w zwycięskiej szkole.
- III miejsce: 10 tys. na stworzenie lub doposażenie fablabu/majsterkowni zlokalizowanej w zwycięskiej szkole.
Dodatkowo na uczniów z trzech zwycięskich zespołów konkursowych, dzięki wsparciu firmy Tutlo, czeka bezpłatny kurs języka angielskiego, umożliwiający dostęp do lektorów z całego świata (native speakerzy, english eksperci, polscy lektorzy).
Wyniki rekrutacji do Konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości”_I edycja
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 3 im.Juliusza Słowackiego w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 33 im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 39 im. Szarych Szeregów w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 58 w Zespole Szkół nr 13 w Lublinie
Etapy realizacji projektu
Pierwszy etap
Partnerem pierwszego etapu projektu jest Politechnika Lubelska. Uczelnia zrealizuje dla uczestników cykl warsztatów z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów zakupionych przez szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Nauczyciele zostaną przeszkoleni z ich obsługi w pracowniach Politechniki Lubelskiej, natomiast uczennice i uczniowie poznają możliwości i sposoby korzystania ze sprzętów w swoich szkołach.
W projekcie będą wykorzystywane drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z akcesoriami, stacje lutownicze oraz sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć.
Tematami warsztatów będą min. techniki druku 3D, programowanie mikrokontrolerów z rodziny Arduino i RaspberryPi, wykorzystanie sprzętu i technik audiowizualnych czy techniki lutowania miękkiego.
Drugi etap
Aktywności projektowe będą realizowane dla uczestników od początku 2023 roku. Drugi etap będzie obejmował szkolenia dla młodzieży z zakresu doradztwa zawodowego oraz wizyty studyjne w siedzibach lubelskich przedsiębiorstw, które na co dzień korzystają w swojej pracy z nowoczesnych technologii.
Jego zakończeniem będzie konkurs, w którym dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody. Wybrany zostanie najlepszy projekt, wykonany przy użyciu sprzętów zakupionych przez szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, z wykorzystaniem umiejętności nabytych podczas warsztatów. W grupie projektowej musi znaleźć się przynajmniej jedna osoba przeszkolona w ramach warsztatów.
Zakończenie warsztatów w szkołach
Ostatnia lekcja pokazowa zamykająca I etap projektu. W Szkole Podstawowej nr 42 uczniowie i uczennice poznali tajniki druku 3D. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę jak najszybciej wykorzystają w praktyce!
Lekcje pokazowe
Podobno doświadczenie i praktyka są najlepszą formą uczenia się. Dlatego kolejni uczniowie i uczennice z lubelskich szkół podstawowych mogą ćwiczyć swoje umiejętności techniczne podczas praktycznych lekcji pokazowych.
Warsztaty w szkołach
Dzieje się! „Uczeń i Uczennica Przyszłości” już w szkołach 🙂
Szkolenia na Politechnice Lubelskiej
Od połowy października w piątkowe popołudnia i soboty nauczyciele lubelskich szkół podstawowych intensywnie szkolą się w pracowniach Politechniki Lubelskiej pod okiem najlepszych specjalistów. Obsługa drukarki 3D, mikrokontrolera, stacji lutowniczej czy sprzętu audiowizualnego i praktyczne wykorzystywanie tych sprzętów w pracy z młodzieżą – ta wiedza to pierwsze owoce projektu.
Fot. Kuba Krzysiak
Kontakt
Rekrutacja dla szkół | Szkolenia z zakresu doradztwa/wizyty studyjne |
Wydział Oświaty i Wychowania UML Iwona Nowakowska Z-ca Dyrektora Wydziału Kontakt e-mail: iwona.nowakowska@lublin.eu tel. +48 81 466 39 00 ul. Narutowicza 37/39, Lublin Kinga Wciseł Główny Specjalista wsp. ds. współpracy z młodzieżą Kontakt e-mail: kinga.wcisel@lublin.eu tel. +48 81 466 39 09 | Wydział Kultury UML Monika Król Z-ca Dyrektora Wydziału Kontakt e-mail: monika.krol@lublin.eu tel. +48 81 466 2504 plac Litewski 1, Lublin |
Projekt realizowany jest we współpracy Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości, Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.
Partner pierwszego etapu projektu: