Projekt Urzędu Miasta Lublin i Narodowego Banku Polskiego mający na celu wzmocnienie kompetencji nauczycieli przedsiębiorczości z lubelskich szkół ponadpodstawowych, dotyczących zagadnień związanych z budowaniem startupu.
O projekcie
Projekt „Lubelska Szkoła Przedsiębiorczości” realizowany był przez Gminę Lublin we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej w 2019 roku.
Celem projektu było przeszkolenie 15 nauczycieli lubelskich szkół ponadpodstawowych z zakresu nowoczesnych modeli biznesowych, a także podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania przedsiębiorczości oraz wzrost postaw przedsiębiorczych u uczniów.
Projekt był dedykowany nauczycielom przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości” w szkołach ponadpodstawowych oraz nauczycielom innych przedmiotów, zainteresowanych tą tematyką. W projekcie zaplanowano również działania skierowane do uczniów, których nauczyciele wezmą udział w projekcie.
W ramach projektu zaplanowane zostały następujące działania:
- warsztaty dla nauczycieli, które będą odbywały się w dwa pierwsze weekendy kwietnia 2019 (6/7 i 13/14 kwietnia 2019 ) w liczbie 28 godzin lekcyjnych łącznie;
- przeprowadzenie w szkołach prezentacji dotyczących potencjału gospodarczego Miasta Lublin przez pracowników Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UML. Prezentacje będą miały na celu rozwijanie postaw przedsiębiorczych u uczniów, budowanie patriotyzmu gospodarczego i potencjału gospodarczego miasta. Podczas każdego spotkania z uczniami przeprowadzane będą quizy aktywizujące z nagrodami, dotyczące zakresu tematycznego prezentacji;
- konkurs z nagrodami dedykowany uczniom pt. „Bitwa startupów”. Do udziału będą mogły się zgłosić 4-5 osobowe grupy uczniów z klas nauczycieli biorących udział w projekcie;
- finał projektu „Lubelska Szkoła Przedsiębiorczości”. Podczas wydarzenia uczniowie zaprezentują pomysł biznesowy przed ekspertami w formie pitchingu oraz sesji pytań i odpowiedzi. Jury eksperckie wybierze wygraną drużynę, która otrzyma nagrody rzeczowe. Spotkanie wzbogacone będzie o prelekcję dotyczące zakładania własnej firmy. Zostaną wręczone zaświadczenia i podziękowania dla nauczycieli, a także nagrody dla zwycięskiej drużyny w ramach „Bitwy Startupów”.
Finał projektu „Lubelska Szkoła Przedsiębiorczości” & rozstrzygnięcie konkursu „Bitwa Startupów”
4 czerwca 2019 r. w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się wydarzenie finałowe, podsumowujące projekt „Lubelska Szkoła Przedsiębiorczości”. Podczas Finału wyłoniono laureatów konkursu „Bitwa Startupów i wręczono nagrody najlepszym zespołom, które stworzyły projekt startupu i zaprezentowały go przed publicznością oraz Komisją ekspertów. W składzie jury obradowali: przewodniczący Pan Marcin Kęćko-Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. startupów i zarazem Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, członkowie komisji: Piotr Pietras-Dyrektor Zarządzający w Edge One Solutions Sp. z o.o. oraz Ewa Waszkiewicz-przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego. Według jury najciekawszy pomysł na biznes zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie ze startupem o nazwie „Inteligentny Kurnik”. Drugie miejsce zajęły egzekwo dwie drużyny: startup „Wonder” z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A.J. Vetterów oraz startup „Fresh & Our – Lokalnie od Naszych Rolników” z Bursy Szkolnej nr 3 w Lublinie. Trzecie Miejsce należało zaś do startupu „Inteligentny Radiowęzeł” również z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie.
Podczas wydarzenia, Pan Piotr Pietras – Co-founder Europejskiego Instytutu sztucznej inteligencji & robotyki, dyrektor Zarządzający w Edge One Solutions Sp. z o.o., współtwórca pierwszego w Polsce Akceleratora specjalizującego się w Education Technologies w Polsce – EduLAB Sp. z o.o. oraz Pan Jeremi Zgierski-założyciel lubelskiego startupu Prevlly opowiedzieli uczniom o tworzeniu startupów.
Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia przeszli do holu LPNT, gdzie mogli „porozmawiać w kuluarach” na temat swoich pomysłów biznesowych z przedstawicielami m.in.: Platformy Startowej Unicorn Hub, przedstawicielami Inkubatora Samsunga, przedstawicielami Fundacji Sempre a Frente, Startupu PixBlocks, wolontariatu studenckiego PROJEKTOR oraz przedstawicielami biur promocji i kół naukowych lubelskich uczelni wyższych.