Przedsiębiorcze dzieciaki
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 uniemożliwiła realizację projektu w ubiegłym roku. Tegoroczna edycja zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią oraz niestabilną sytuację, dotyczącą nauki w formie stacjonarnej, w tegorocznej edycji będą uczestniczyć wyłącznie dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. „zerówki”) w różnych placówkach oświatowych.
-
Ze względu na obostrzenia związane z epidemią oraz niestabilną sytuację, dotyczącą nauki w formie stacjonarnej, w tegorocznej edycji będą uczestniczyć wyłącznie dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. „zerówki”) w różnych placówkach oświatowych.
O zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń oraz prawidłowość w wypełnieniu formularza rekrutacyjnego.
Lista placówek oświatowych zakwalifikowanych do tegorocznej edycji:
- Przedszkole nr 5
- Przedszkole nr 59
- Niepubliczne Przedszkole Elfik
- Przedszkole nr 64
- Przedszkole nr 52
- Przedszkole nr 75
- Przedszkole nr 36
- Zespół Przedszkolny nr 1
- Przedszkole nr 37
- Przedszkole nr 46
- Przedszkole nr 86
- Przedszkole nr 54
- Przedszkole nr 13
- Przedszkole nr 35
- Przedszkole nr 50
-
W odniesieniu do firm:
W projekcie mogą wziąć udział firmy działające na terenie Miasta Lublin. Firma zobowiązuje się do przeprowadzenia bezpłatnej wizyty dzieci (grupa liczy maksymalnie 25 osób) na terenie firmy w celu pokazania profilu swojej działalności. Kryterium wpisania na listę uczestników to kolejność przesłania (na adres mailowy pdmochowska@lublin.eu lub pocztowy: ul. Plac Litewski 1 pok. 109, Lublin) deklaracji uzupełnionej o potrzebne dane, pieczątki i podpisy osób upoważnionych do reprezentowania (może być skan).
O wynikach rekrutacji każda z firm zostanie powiadomiona mailowo.W odniesieniu do osób działających w obszarze sektora kreatywnego:
W projekcie mogą wziąć udział osoby pracujące w sektorze kreatywnym. Osoba zobowiązuje się do przeprowadzenia bezpłatnej wizyty dzieci w siedzibie placówki zakwalifikowanej do projektu lub we własnym miejscu pracy (grupa liczy maksymalnie 25 osób) w celu pokazania profilu swojej działalności. Kryterium wpisania na listę uczestników to kolejność przesłania (na adres mailowy pdmochowska@lublin.eu lub pocztowy: ul. Plac Litewski 1 pok. 109, Lublin) deklaracji uzupełnionej o potrzebne dane, pieczątki i podpisy osób upoważnionych do reprezentowania (może być skan).
O wynikach rekrutacji każda z osób kreatywnych zostanie powiadomiona mailowo. -
„Przedsiębiorcze dzieciaki” to projekt o tematyce rozwoju gospodarczego Lublina i edukacji przedsiębiorczości.
Śledź Przedsiębiorcze dzieciaki na Facebooku i Instagramie!
Główne cele projektu:
- kształtowanie u dzieci w wieku 6-10 lat kluczowych kompetencji w zakresie wybranych cech definiujących pojęcie „przedsiębiorczości”, jako postawy umożliwiającej spełnianie własnych marzeń;
- inspirowanie dzieci do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji;
- propagowanie kultury innowacyjności i przedsiębiorczości;
- promocja gospodarczego wizerunku Lublina.
Uczestnicy:
Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6–10 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Mogą w nim brać udział placówki oświatowe z terenu miasta Lublin. W związku z ograniczoną liczbą miejsc pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń.
Warsztaty:
W ramach projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki” zostanie przeprowadzonych 15 cykli bezpłatnych warsztatów dla 350 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Miasta Lublin.
Każdy cykl składa się z pięciu tematycznych spotkań:
- "Zapoznanie z Koziołkiem Biznesmenem"
- "Trudne pojęcie - przedsiębiorczość"
- "Moja pasja, talent"
- "Wizyta w firmie"
- "Zakładamy własną firmę - eksperyment"
Warsztaty prowadzone są przez przeszkolonych animatorów – studentów pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS.
Na potrzeby zajęć z dziećmi wykorzystywana jest postać biznesowego Koziołka, który towarzyszy dzieciom przez okres realizacji projektu w danej szkole bądź przedszkolu. Efekty projektu zostają zaprezentowane podczas spotkania podsumowującego, które odbywa się na początku czerwca danego roku. Biorą w nim udział dzieci i nauczyciele realizujący projekt, przedstawiciele dyrekcji placówek oświatowych, przedstawiciele Urzędu Miasta, Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz lubelskie firmy i osoby działające w sektorze kreatywnym. W trakcie spotkania każda grupa dzieci w ramach warsztatu przygotowuje fragment makiety Lublina, która zostaje wyeksponowana w miejskim Ratuszu.
W ramach działań, dotyczących promowania kultury przedsiębiorczości zostają również przeprowadzone dodatkowe spotkania o tematyce finansowo-ekonomicznej przez:
Narodowy Bank Polski, który w swoim oddziale w Lublinie realizuje zajęcia z tematyki oszczędzania i działalności banku centralnego dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat;
Urząd Miasta Lublin i Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, które realizują warsztaty dla nauczycieli i studentów, biorących udział w projekcie;
Urząd Miasta, który w ramach zajęć dla studentów pedagogiki (przyszłych nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej) prezentuje gospodarczy wizerunek Lublina.
Projekt powstaje również dzięki zaangażowaniu Studenckiego Koło Naukowego Planistów SmartCity działającego przy Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Dzięki temu, Przedsiębiorcze Dzieciaki mają szansę pokazać swoją wizję przyszłości Miasta oraz na Gali Finałowej stworzyć makietę miasta Lublin.
Nasz zespół:
- mgr Monika Król – koordynatorka projektu Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urząd Miasta Lublin
- dr Małgorzata Chojak – koordynatorka i ,,dobry duch projektu’’ Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS
- mgr Paulina Dmochowska – Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urząd Miasta Lublin
Kontakt:
tel. 81 466 25 35, 81 466 25 26, 81 466 25 00
-
-
-
-
-
Co to był za dzień! 💚 Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia "Poznajmy się", podczas których uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie:
✅ podpisały umowę z Koziołkiem
✅ opowiadały Koziołkowi, kim chciałyby zostać w przyszłości
✅ Przygotowały Kącik Przedsiębiorczości, w którym zamieszkał ich nowy kolega - Biznesowy Koziołek o imieniu Wiesiek -
-
PLACÓWKI ZAKWALIFIKOWANE DO PROJEKTU:
Warunki kwalifikacji (równoważne):
- lokalizacja na terenie Lublina,
- wiek dzieci od 6 do 10 roku życia,
- kolejność zgłoszeń.
NAZWA PLACÓWKI GRUPA 1 Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori Kl. 1-3 2 Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego II b 3 Przedszkole nr 54 Gr. IV 4 Przedszkole nr 52 6-latki 5 Szkoła Podstawowa nr 2 I b 6 Szkoła Podstawowa nr 18 I a 7 Przedszkole nr 14 Grupa ŻABKI 8 Katolicka Szkoła Podstawowa 9 Przedszkole nr 37 Gr VII 10 Szkoła Podstawowa nr 57 I c 11 Szkoła Podstawowa nr 51 III e 12 Szkoła Podstawowa nr 3 0 a 13 Przedszkole nr 64 Gr III 14 Szkoła Podstawowa nr 31 I b 15 Szkoła Podstawowa nr 45 III a 16 Szkoła Podstawowa nr 16 17 Szkoła Podstawowa nr 21 II d -