Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) inauguruje nową inicjatywę w ramach Europejskich Stolic Młodzieży, nadając jej obchodom prawdziwie kosmiczny wymiar. Direction Earth/Space połączy naukę, kulturę i rozrywkę, a zarazem przybliży zagadnienia kosmiczne szerokiej publiczności. Premiera już 3 czerwca w Lublinie podczas Nocy Kultury. W sobotnich wydarzeniach weźmie udział także Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy ESA i pierwszy od czasów Hermaszewskiego Polak, który ma szansę polecieć w kosmos.
Direction Earth/Space to nowa inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej, która swoją pierwszą odsłonę będzie miała już 3 czerwca w Lublinie, podczas Nocy Kultury. Do końca roku pięć autorskich formatów (wystawa AR, kampus kreatywny, kosmiczne show, program otwarty oraz konkurs z linią mety na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) będzie towarzyszyło obchodom Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 w Lublinie.
Jesteśmy pierwszym w historii polskim miastem, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Nasze ambicje sięgają jednak dalej, stąd obecność w Lublinie Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej inicjatywy Direction Earth/Space, w tym wystawy ukazującej Ziemię z zupełnie nowej perspektywy. Eksploracja kosmosu to wyzwanie dla przyszłych pokoleń, a Lublin jako miasto akademickie jest najlepszym do tego miejscem – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Direction Earth/Space stawia sobie za cel inspirowanie młodych ludzi i pokazanie, że warto zwrócić uwagę na kosmos: zarówno na poziomie rozwijania swoich zainteresowań, jak i budowania kariery w sektorze kosmicznym. Direction Earth/Space przede wszystkim pokaże jednak, jak dzięki technologiom kosmicznym jesteśmy w stanie znajdywać odpowiedzi na najważniejsze współcześnie wyzwania, związane m.in. ze zmianami klimatu, bezpieczeństwem międzynarodowym czy produkcją żywności.
Razem z Europejska Stolicą Młodzieży możemy odkrywać nowe obszary działań i zademonstrować rolę nowoczesnych technologii dla przyszłości naszej planety, jednocześnie stawiając czoła globalnym wyzwaniom: od zmian klimatycznych po eksplorację międzyplanetarną. Dzięki nowym pomysłom, kreatywności i determinacji prezentowanej przez generację młodych ludzi, możemy wpływać na to, co będzie się działo w nadchodzących latach – w Europie, na świecie, a nawet w przestrzeni kosmicznej – powiedziała Anna Burzykowska, koordynatorka inicjatywy ESA Direction Earth/Space z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W Lublinie studiuje ponad 8 tysięcy studentów z zagranicy. To pokazuje, jak atrakcyjne jest nasze miasto, w którym młodzież i nauka naprawdę się liczą. Ten rok jest dla nas szczególny. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży i realizowany w ramach obchodów projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej to dowód na to, że w Lublinie młodzież może realizować własne, nawet kosmiczne pasje – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Otwarcie Direction Earth/Space w Lublinie to początek wieloletniego partnerstwa między ESA i Europejskim Forum Młodzieży, przyznającym tytuły Europejskich Stolic Młodzieży (European Youth Capitals – EYC). Kolejne dwie edycje projektu już teraz zostały zapowiedziane na obchody EYC w Gandawie (2024) i Lwowie (2025).
Za strategię kreatywną i realizację przedsięwzięcia w ramach autorskich formatów odpowiada polskie studio Science Now.
Europejska Agencja Kosmiczna,
Copernicus i europejskie misje kosmiczne
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to jedna z największych agencji kosmicznych na świecie; jako organizacja międzyrządowa zrzesza 22 państwa członkowskie. Polska jest jej członkiem od 2012 roku. Misją ESA jest rozwijanie europejskich możliwości eksploracji kosmosu oraz zapewnienie, że realizowane inwestycje przynoszą korzyści obywatelom Europy i świata. Dzięki koordynacji zasobów finansowych i intelektualnych swoich członków ESA może podejmować działania znacznie wykraczające poza zakres możliwości pojedynczego państwa europejskiego. Więcej o działalności ESA na https://discover.esa.int/
Jednym z najważniejszych programów ESA jest realizowany w partnerstwie z Komisją Europejską Program Copernicus. Jest to największy na świecie program zajmujący się obserwacjami i monitorowaniem Ziemi. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych i różnorodnych technologii – od konstelacji satelitów na orbicie po systemy pomiarowe na ziemi, morzu i w powietrzu – Copernicus dostarcza dane operacyjne i usługi informacyjne w sposób otwarty i w szerokim zakresie zastosowań. Więcej na temat programu Copernicus można znaleźć na stornie https://www.copernicus.eu/
Nowe spojrzenie na Ziemię i kosmos:
o Direction Earth/Space
Direction Earth/Space (DES) to jedna z największych w ostatnich latach inicjatyw Europejskiej Agencji Kosmicznej na styku kultury, sztuki, innowacji oraz przedsiębiorczości – skierowana do publiczności, która na co dzień nie jest związana z branżą kosmiczną. W ramach DES zaprezentowanych zostanie aż pięć nowych, oryginalnych formatów, czyli wydarzeń i aktywności w nieszablonowy sposób angażujących w tematykę kosmiczną.
Za koncepcję Direction Earth/Space i jej wdrożenie odpowiada polskie studio Science Now, znane z autorskich projektów łączących naukę, kulturę, sztukę i rozrywkę. Science Now współtworzyło m.in. wystawę stałą Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju i odpowiadało za stworzenie głównej atrakcji Pawilonu – instalacji „Polski Stół”. Science Now w ostatnich miesiącach zrealizowało również obszerny program rezydencyjny dla młodych twórców z Ukrainy przebywających w Polsce – SPLOT UA Residency. Pierwszym wspólnym projektem studia i ESA był krótkometrażowy film „Ambition” w reżyserii Tomka Bagińskiego, wyprodukowany przez Platige Image. Przedstawiał on misję Rosetta.
Kosmiczny wymiar Europejskich Stolic Młodzieży
Europejska Stolica Młodzieży (ESM) to tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodych miastom otwartym na pomysły i inicjatywy młodych ludzi. Stolice stawiają młodzież w roli lidera zmian, promując jej zaangażowanie w aktywności obywatelskie i wzmacnianie różnorodności społecznej. Lublin jest pierwszym w historii polskim miastem uhonorowanym tytułem ECS. W kolejnych latach gospodarzami Stolicy będą Gandawa (2024) i Lwów (2025). Co istotne, miasto nagrodzone takim tytułem na zawsze pozostaje w gronie Europejskich Stolic Młodzieży.
Program obchodów ESM w Lublinie koncentruje się na trzech obszarach: miasto dla młodzieży, młodzież dla miasta oraz młodzież i miasto. Celem tych działań jest wyrównanie szans rozwoju młodych osób, wzmocnienie ich znaczenia w życiu społecznym oraz włączanie do działań miastotwórczych.
W ciągu najbliższych trzech lat Europejska Agencja Kosmiczna będzie współpracować z kolejnymi Europejskimi Stolicami Młodzieży poprzez inicjatywę Direction Earth/Space. Spojrzymy na naszą planetę z perspektywy satelitów znajdujących się na orbicie Ziemi, a także skierujemy wzrok w bezkres kosmosu – przestrzeń, w której ludzie stawiają coraz śmielsze kroki dzięki programom eksploracyjnym realizowanym m.in. przez ESA.
Direction Earth/Space to inicjatywa, która przenika przez wszystkie obszary strategiczne Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie. Nawiązując współpracę z Europejskimi Stolicami Młodzieży, Europejska Agencja Kosmiczna pokazuje młodym ludziom potencjał tkwiący w branży kosmicznej, a szczególnie w projektach realizowanych w Europie.
Direction Earth/Space – inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej
Edycja 2023
Patronat honorowy:
- Prezydent Miasta Lublin
- Ministerstwa Rozwoju i Technologii
Partnerzy:
- Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023
- Miasto Lublin
- European Youth Forum
- Polska Agencja Kosmiczna
- Centrum Kultury w Lublinie
- ACKiM UMCS Chatka Żaka
- SKENDE
- Noc Kultury
- ICEYE
- CloudFerro
- Fundacja Empira i Wiedza
- Fundacja Spaceship
- Fundacja New Space
Dane z obserwacji Ziemi
- Program Copernicus
- Europejska Agencja Kosmiczna
Strategia kreatywna i wdrożenie:
Science Now