Gala finałowa
W tym roku Miasto Lublin po raz szósty zaprosiło dzieci w wieku 6-10 lat do wspólnego projektu. W tegorocznej edycji udział wzięło 340 dzieci z 15 lubelskich placówek oświatowych, 15 nauczycieli oraz 51 studentów i studentek Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Przeprowadzono 60 godzin zajęć lekcyjnych oraz ponad 40 wizyt w przedsiębiorstwach i warsztatów z osobami z sektora kreatywnego. Dodatkową aktywnością były wizyty w Lubelskim Oddziale Narodowego Banku Polskiego, podczas których uczestnicy i uczestniczki mogli uczestniczyć w warsztatach związanych z tematyką pieniądza gotówkowego.
Dnia 14 czerwca 2024 r. o godz. 9.00 w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się Gala Finałowa projektu. Galę rozpoczęto od krótkiego filmiku ,,przeżyjmy to jeszcze raz”, podczas którego dzieci przypomniały sobie cały przebieg projektu. Następnie zostały wręczone podziękowania wraz z upominkami dla wszystkich uczestników projektu. W trakcie podziękowań placówki na scenie układały wcześniej przygotowane puzzle. Dzięki temu na scenie utworzyła się barwna, widziana oczami dzieci makieta Lublina. Po oficjalnej części gali na holu LPNT partnerzy projektu zorganizowali szereg atrakcji dla dzieci.
Wizyty w firmach
Przedsiębiorcze Dzieciaki odwiedziły lubelskie firmy. Wizyty w firmach trwały ok 1,5 do 2 godz, a dzieciom towarzyszyła maskotka projektu Koziołek Biznesmen wraz z przedstawicielem Urzędu Miasta. Projekt ma wspomóc kształtowanie postaw przedsiębiorczych i rozwijanie wśród dzieci tych kompetencji, które w przyszłości będą poszukiwane na rynku pracy i przyczynią się do rozwoju ich kariery zawodowej.
Spotkania z przedstawicielami sektora kreatywnego
Wszystkie grupy odwiedzają jednego przedstawiciela branży kreatywnej. Spotkania te służą temu, aby dzieci mogły zobaczyć że pasję można zamienić w biznes i jak to zrobić. Dodatkowo, była to doskonała okazja do zaprezentowania swojej kreatywności przez dzieci. Spotkaniom z osobami kreatywnymi towarzyszyła maskotka projektu, którym jest duży Koziołek Biznesmen wraz z przedstawicielem UML.
Wizyty w Narodowym Banku Polskim
Podczas realizacji tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” odbyło się 15 spotkań w Narodowym Banku Polskim Odział w Lublinie. Podczas których dzieci zapoznały się z tematyką oszczędzania, poznały polską walutę i nauczyły się odróżniać wartości obiegowe od wartości kolekcjonerskich.
Spotkania warsztatowe w placówkach
Studentki z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS zrealizowały 4 spotkania w każdej z rekrutowanej placówce.
Pierwsze spotkanie ,,Poznajmy się” miało charakter zapoznawczy. Do każdej grupy razem ze studentką przybył mały Koziołek Biznesmen – maskotka projektu, która była obecna podczas trwania całego projektu. Na pierwszym spotkaniu został również podpisany z dziećmi kontrakt – umowa, dotycząca zasad zabawy z Koziołkiem.
Drugie spotkanie z Koziołkiem dotyczyło pojęcia „przedsiębiorczość”. Dzieci wyjaśniły co oznacza to słowo i co ma wspólnego ze słowami „kreatywność”, twórczość” i „odwaga”. Na koniec zajęć dzieci w sposób innowacyjny i kreatywny robią „coś z niczego” wykorzystując przy tym przyniesione z domu niepotrzebne rzeczy.
Podczas trzeciego spotkania ,,Moja pasja, mój talent’’ uczniowie prezentowali przed grupą swoje pasje i talenty. Celem tych działań jest pokazanie dzieciom, że każdy potrafi robić coś interesującego, coś co lubi. Od pomysłu zaczyna się bowiem istnienie każdej firmy. Na tych zajęciach dodatkowo dzieci dowiedzą się jakie są etapy powstawania firmy i co to jest biznes plan, marketing.
Na ostatnich zajęciach ,,nasza klasowa firma” dzieci zastanawiały się jaką firmę wspólnie mogą założyć. Każda wymyślona firma przez grupę miała swoją nazwę, logo, biznesplan, promocję. Został również ustalony cel, na który dzieci przeznaczą zarobione w swojej firmie pieniądze. Dzieci mają miesiąc na realizację tego zadania.
Wyniki rekrutacji placówek oświatowych
Do tegorocznej edycji projektu Przedsiębiorcze Dzieciaki 2024 zakwalifikowały się następujące placówki oświatowe:
🏫 Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Adama Mickiewicza 24 Lublin – 2c
🏫 Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Czwartaków 11 Lublin – 3c
🏫 Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Kalinowszczyzna 70 Lublin – 2b
🏫 Szkoła Podstawowa nr 22, ul. Ignacego Rzeckiego 10 Lublin – 2a
🏫 Szkoła Podstawowa nr 28, ul. Radości 13 Lublin – Grupa 0b
🏫 Szkoła Podstawowa nr 30, ul. Nałkowskich 110 Lublin – 1e
🏫 Szkoła Podstawowa nr 40, ul. Róży Wiatrów 9 Lublin – 3b
🏫 Szkoła Podstawowa nr 43, ul. Józefa Śliwińskiego 5 Lublin – 3c
🏫 Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Zdrowa 1 Lublin – 2a
🏫 Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Bursztynowa 22 Lublin – 1a
🏫 Przedszkole nr 18, ul. Lipowa 12a Lublin – Grupa 0
🏫 Przedszkole nr 73, ul. Uśmiechu 5 Lublin – Grupa V
🏫 Przedszkole nr 89, ul. Dożynkowa 38 Lublin – Grupa I
🏫 Publiczne Przedszkole Galileo, ul. Diamentowa 2 Lublin – Grupa 0
🏫 Przedszkole Niepubliczne Bajkolandia, ul. Skrajna 2 Lublin – Grupa Pszczółki
Rekrutacja dla placówek oświatowych
Rekrutacja dla przedszkoli (6 latki) oraz szkół podstawowych klas 1-3 z terenu Miasta Lublin trwa od 12 lutego 2024 r. (od godziny 9.00) do 16 lutego 2024 r. (do godz. 15:30).
W celu dokonania zgłoszenia udziału w Projekcie należy:
- pobrać ze strony projektu deklarację uczestnictwa, wydrukować, wypełnić i podpisać,
- skan formularza należy przesłać najpóźniej do dnia 16.02.2024 r. na adres anna.gawron@mail.umcs.pl
Do udziału w projekcie może być zgłoszona tylko jedna grupa/klasa z placówki oświatowej.
O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Pierwszeństwo mają placówki oświatowe, które dotychczas nie brały udziału w żadnej edycji projektu, a następnie w kolejności zgłoszeń placówki, które już uczestniczyły w poprzednich edycjach projektu.
Deklaracje uczestnictwa wypełnione na nieobowiązującym formularzu lub niekompletne nie będą rozpatrywane.
Wyniki rekrutacji opublikowane zostaną na stronie: www.przedsiebiorczy.lublin.eu.
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Organizatorzy nie zapewniają transportu dla uczestników oraz nie refundują jego kosztów.
Rekrutacja dla firm oraz osób działających w obszarze sektora kreatywnego
Partnerami mogą zostać firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie miasta Lublin, a także przedstawiciele przemysłów kreatywnych. Partnerzy projektu zobowiązują się do przeprowadzenia bezpłatnej wizyty dzieci na terenie firmy, bądź obszaru pracy osoby kreatywnej.
Termin wizyt studyjnych: 2 kwietnia -31 maja 2024 r.
Grupy uczestników liczą ok. 25 osób.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest wypełnienie i przesłanie formularza deklaracji uczestnictwa.
O wynikach naboru każdy Partner projektu zostanie powiadomiony mailowo.
Kontakt
Dla firm i osób sektora przemysłów kreatywnych: | Dla placówek oświatowych |
Monika Król Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, przemysłów kreatywnych i współpraca z biznesem Wydział Kultury Urząd Miasta Lublin tel.: +48 81 466 25 04 mail: mkrol@lublin.eu | dr Małgorzata Chojak Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie mail: malgorzata.chojak@mail.umcs.pl |
Magdalena Wlazło Referat ds. wspierania rozwoju przedsiębiorczości, przemysłów kreatywnych i współpracy z biznesem Wydział Kultury Urząd Miasta Lublin tel.: +48 81 466 25 35 mail: mwlazlo@lublin.eu | Anna Gawron Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie mail: anna.gawron@mail.umcs.pl |